Shinichi Suzuki

Shinichi Suzuki (1898-1998)

Obdarzam wszystkich szacunkiem i przyjaźnią, a zwłaszcza małe dzieci. Moje serce przepełnione jest pragnieniem, by uczynić wszystkie dzieci na świecie dobrymi, szczęśliwymi ludźmi o nieprzeciętnych zdolnościach. Całe życie i energię poświęciłem temu celowi.
S. Suzuki





Urodzony w Nagoi, 17 października 1898, znany jest jako twórca Instytutu Kształtowania Talentu, w którym ucząc gry na skrzypcach - prowadził badania nad nowatorską metodą uczenia małych dzieci.
Jego ojciec, Masakichi Suzuki prowadził warsztat produkujący tradycyjne japońskie instrumenty strunowe. Zafascynowany skrzypcami, zrobił pierwszy egzemplarz w 1888, a na początku 1900 był już właścicielem największej na świecie fabryki skrzypiec. Zamierzał przekazać interes rodzinny swojemu synowi. Shinichi Suzuki jednak był bardziej zainteresowany wykonywaniem muzyki niż skrzypiec. Sam nauczył się grać, zainspirowany nagraniem Ave Maria Shuberta. Jego mecenasem stał się bogaty japoński arystokrata, zapraszając go do Tokyo na lekcje z Ko Ando, a potem do Berlina w 1921 roku na dalsze studia. Suzuki został tam uczniem Karla Klingera.
Podczas studiów w Berlinie, Suzuki zaprzyjaźnił się z Albertem Ensteinem. Na jednym z wielu muzycznych wieczorów spotkał swoją przyszłą żonę, sopranistkę Waltraud Prange. Pobrali się w 1928 roku.
Suzuki powrócił do Japonii w następnym roku i założył kwartet smyczkowy wraz z braćmi. W 1930 roku został dyrektorem w Teikoku Music School, a także był dyrygentem Tokyo String Orchestra.
Na jednej z prób kwartetu w 1933 roku zaskoczył braci nieoczekiwanym stwierdzeniem tego, co wszyscy uważali za oczywiste: że wszystkie dzieci japońskie mówią po japońsku. Pomyślał, że dzieci mogłyby uczyć się muzyki tą drogą, którą uczą się mówić – zaczynając w bardzo młodym wieku i słuchając praktycznie bez przerwy.
Wierzył, że wszystkie dzieci mają talent – a do jego wydobycia potrzeba tylko umiejętnego podejścia rodziców i nauczycieli. Spostrzeżenia te były zupełnie nowe w tamtym czasie. Większość dzieci do tamtej pory rozpoczynała naukę gry na instrumencie w wieku lat dziesięciu. Uważało się więc, że talent muzyczny jest czymś wyjątkowym, co posiada tylko niewielu ludzi. Wraz z tą prostą obserwacją, Shinichi Suzuki odkrył drogę rozwoju muzycznych umiejętności u małych dzieci.
W 1946 roku Suzuki pojechał do Matsumoto, gdzie był jednym z założycieli szkoły muzycznej, przekształconej w końcu Instytut Badawczy Rozwoju Talentu. W latach sześćdziesiątych nauczyciele z Europy i Ameryki zaczęli podróżować tam by usłyszeć uczniów Suzukiego i nauczyć się od niego. W 1964 pierwsza japońska grupa uczniów grała w USA dla pedagogów muzycznych, a w 1973 grupa ta podróżowała po Europie. Najmłodsi uczniowie Suzukiego grali bardzo dobrze i wszyscy byli pod wrażeniem ich występów. Nie widziano nigdy do tej pory tylu malutkich dzieci grających tak pięknie.
Wiele ze swoich dokonań Suzuki zawdzięcza nadzwyczajnej żonie, Waltraud. Ona pracowicie przygotowała angielskie tłumaczenie z japońskiego jego poruszającej biografii „Karmieni Miłością”, pierwszy raz publikowanej w 1969 roku.
Przez wiele lat Dr Suzuki opracowywał swoją metodę. Wybierał muzykę, która pomagała dzieciom w nauce gry. On sam także skomponował proste utwory dla swoich uczniów (Twinkle Variations, Allegro, Perpetual Motion, Etiuda).
Teraz tysiące dzieci z całego świata uczą się grać na instrumentach Metodą Suzuki. Nie tylko na skrzypcach, ale także na wiolonczeli, fortepianie, gitarze, instrumentach dętych. Można także uczyć się tą metodą śpiewu. Doktor Suzuki wierzył, że słuchanie i wykonywanie muzyki pomoże dzieciom stać się lepszymi ludźmi.

Jeśli nawet nie będziemy mieli innych osiągnięć, to przynajmniej w ciągu dziewięciu lat obowiązkowej nauki szkolnej otworzymy dzieci na innych ludzi i nauczymy je, jak czerpać z tego radość.
S.Suzuki

Sukces Suzukiego był natychmiastowy i bezwarunkowy. Jego pierwsi uczniowie, Toshiya i Koji Toyoda zdobyli światową renomę. Wielu solistów i członków najlepszych orkiestr zaczęło naukę jako uczniowie Suzukiego. Dziś jest uczonych ponad 8 000 nauczycieli Suzuki i blisko ćwierć miliona uczniów Suzuki na świecie.
Shinichi Suzuki, człowiek, który stworzył Metodę Suzuki, umarł 26 stycznia 1998, w swoim domu w Matsumoto,w Japonii. Mimo że dożył 99 lat, Dr Suzuki zawsze wydawał się młody. Był pełny energii, radosny i życzliwy dla każdego kogo spotkał. Otrzymał wiele nagród, honorujących jego zasługi, Cesarz Japonii uhonorował go tytułem Żywego Narodowego Skarbu, był także nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz